OK2KQM & OK6A

Radioklub Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava

Radioamatérský kroužek

Den konání kroužku: pondělí 16-18h.

Místo konání: areál VŠB-TUO, budova Nové knihovny (NK), sraz před místností radioklubu - tj. místnost NK431b.

Kontaktní telefon: +420 776 724 393, +420 607 182 994 (+420 776 636 275)


 • Ukončení kroužku

  V pondělí 3.2.2014 jsme společně zakončili radiokroužek. Kluci po absolvování testíku získali osvědčení a někteří také diplom s odměnou ve formě stavebničky. Doufáme, že se všem kroužek líbil a nabyté znalosti v životě využijí - ne že mamince rozeberete mobil nebo mixér ;-) Pro druhé pololetí školního roku 2013/2014 kroužek neotvíráme. Pokud však máte stále zájem se do kroužku přihlásit, sledujte naše stránky, kde budou uvedeny informace, zdali bude kroužek probíhat v novém školním roce.

  73!
  Vedoucí radiokroužku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Závěr radiokroužku
  Dne 3.2.2014 proběhne poslední hodina radiokroužku. Jak už všichni víte, je potřeba absolvovat alespoň jeden z mnoha veřejně dostupných testíků, za který dostanete osvědčení o absolvování kroužku. Pro obzvláště šikovné bude připravena i nějaká drobná odměna :-)
  73!
  Vedoucí radiokroužku
 • .........
 • ........
 • Pátá a šestá hodina radiokroužku - základní obvod
  Po hodince aktivního opakování hláskovací tabulky (ne všichni ovládají alespoň českou, což je škoda) jsme se vrhli na tvoření další stavebnice. Součástky bylo třeba nejprve odpájet a poté zapojit s relátkem. Ne každému se podařila součástka odpájet v takovém stavu, kdy by se ještě dala použít. Během odpajování jsme si ověřili znalosti členů kroužku, které v minulých hodinách nabyli. Po jednom měli zapojit do nepájivého pole jednoduchý obvod ze součástek, které jsme v minulých hodinách používali (odpor, dioda, spínač, zdroj). Ne všichni to zvládli, proto je třeba ještě trénovat. V další hodině pravděpodobně budeme stavět vánoční ozdoby. Po zopakování jednoduché obvodu každý dostal nepájivé pole, znovu ty stejné součástky a navíc relátko. Cílem bylo zapojit relátko do jednoduchého obvodu bez pomoci vedoucích. Samozřejmě si mohli navzájem radit. To jsme však celé nestihli a tak zapojení doděláme na začátku následující hodiny. Opět připomínám - projeďte si hláskovací tabulku nebo alespoň kalendář s českými jmény :-)
  73!
  Vedoucí radiokroužku
 • Čtvrtá hodina radiokroužku - blikače
  Dnes jsme se snažili zprovoznit první lehkou stavebnici - blikač. Cílem bylo zapojit součástky do nepájivého pole tak, aby při připojení ke zdroji diody blikaly. Po usilovné dvouhodinové práci všem alespoň svítili, i když neblikali. Pár zdatnějším se diody podařilo rozblikat. Snad v příštích hodinách budou mít více štěstí a stavebnice plně zprovozní. Nicméně ještě musíme potrénovat, aby se všem podařilo v prosinci rozsvítit svou vánoční výzdobu a odnést si ji funkční domů.
  Hlavně nezapomeňte opakovat hláskovací tabulku. Už brzy ji budeme potřebovat :-)
  73!
  Vedoucí radiokroužku
 • Třetí hodina radiokroužku - první pájení
  21. 10. proběhla již třetí hodina kroužku. Začátek byl pro některé překvapením, ale opakování je přeci matka moudrosti, a proto jsme si zopákli hláskovací tabulku. Všichni to zvládli bez velkých problémů. Ještě pár hodin a všichni ji budou ovládat jako po másle :-) Členové kroužku se také poprvé setkali s částí technického vybavení klubu - vysílačkou a mikropájkou. Během dvouhodinovky se rozdělili na dvě skupinky a postupně se vystřídali v klubu u vysílačky, kde jim v praxi byl vysvětlen radioamatérský provoz. Druhá skupinka se v učebně učila zacházet s mikropájkou při odpajování el. součástek ze starých plošných spojů. Někteří odpajování pojali sportovně a snažili se odpájet co největší množství součástek. Někomu to šlo lépe, někomu hůře, ale všichni jsou připraveni k sestavování první stavebnice - takže se těšte na další hodinu :-)
  73!
  Vedoucí radiokroužku
 • Druhá hodina radiokroužku - teoretický závěr
  Dnešní hodina byla ještě nabytá teorií. V první půlce jsme dobrali základy radioamatérského provozu, které v nejbližší době upotřebíme při prvním radioamatérském spojení. Někteří mají sice velké obavy, že obdrželi spoustu materiálů. Nikoho však nenutíme se je učit. Praxí si je všichni osvojí bez biflování. Dnes tedy všichni ví, z čeho je složený volací znak, podle čeho poznat jednotlivé země, jakým jazykem radioamatéři komunikují a kdy použít zkratky či Q-kódy.
  V druhé hodině jsme probrali základy elektroniky. Abychom v dalších hodinách mohli začít stavět el. stavebnice, musíme se vyznat v el. schématech, musíme vědět, kde který drátek zapojit a proč nedávat do zásuvky věci, které tam nepatří. Po dnešku tedy každý ví, co je to el. proud, napětí, jak vzniká a jak s ním zacházet. V příští hodině si na stavebnicích ověřím, kdo dával pozor :-)
  73!
  Vedoucí radiokroužku
 • První hodina radiokroužku v novém školním roce

V pondělí 7. 10. 2013 proběhla první hodina již dalšího ročníku radiokroužku. První hodina byla spíše seznamovací nejen s obsahem radiokroužku, ale také se základy radioamatérství. Pro zopakování - všichni noví členové radiokroužku dostali řád, který je seznámí s bezpečností a chováním během radiokroužku. Prosíme proto i rodiče o jejich přečtení (př. pokud se nedostaví syn/dcera do kroužku, stačí zaslat alespoň email den předem). Mimo to všichni členové obdrželi  základní telefonické a emailové kontakty na radioklub včetně hesla, které lze použít pro stahování videí, které natočíme během kroužku. Videa ukládáme na uloz.to. Dále byli členové seznámeni s podmínkami ukončení kroužku. Není to nic náročného, takže se nebojte :-) Kroužek bude ukončen buďto testíkem ve formě křížovky, doplňovačky, spojovačky..., které jsou ke stažení na klubových stránkách (samozřejmě bez řešení) a můžete si je tedy kdykoliv natrénovat nebo dosažením alespoň 10 radioamatérských spojení (ať už získaných během radiokroužku nebo nějakého závodu mimo kroužek za dohledu vedoucího operátora Richarda). Veškeré další materiály vždy obdržíte v kroužku, popř. si je můžete stáhnout na stránkách radioklubu http://radioklub.vsb.cz/index.php/krouzek.

První hodina se orientovala na úplný základ radioamatérství, tj. co si pod tímto pojmem představit, jaký je rozdíl mezi přenosem mobilního a radiového signálu a způsoby radioamatérského spojení. Příští hodina ještě bude zaměřena na teorii - základ radioamatérského provozu. Po ní už se však můžete těšit na již avizované el. stavebnice :-)

Nezapomeňte, sraz je v pondělí v 16:00 u vrátnice v budově NK (Nová knihovna). Pokud máte nějakého kamaráda, který by do kroužku chtěl také chodit, ať s vámi v pondělí přijde - STÁLE MÁME VOLNÁ MÍSTA :-)

73!

Vedoucí radiokroužku

 

Historie: 

 

 

Aktuality:

 • 25. 3. 2013 - HAM RADIO HARLEM SHAKE

V pondělí 25. 3. budeme v radioklubu točit HAM RADIO HARLEM SHAKE, který bude v čistě radioamatérském duchu. Pokud máte nějaké nápady, tak je určitě zašlete na náš email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript :-)

 • 18. 2. 2013 - kapacita kroužku naplněna!
Protože se zvýšil zájem o radiokroužek a pro toto pololetí je jeho kapacita zcela naplněna, zvažujeme jeho otevření i v dalším pololetí, abychom dali možnost zúčastnit se i ostatním zájemcům. Radiokroužek by začínal již od září 2013. Proto sledujte aktuality radiokroužku, kde včas upřesníme informace o jeho realizaci
 • 14. 4. 2013 - JEDNODENNÍ RADIOAMATÉRSKÝ VÝLET
Výlet je plánován v čistě radioamatérském duchu. Bude se konat 5. 5. 2013 (neděle), je zcela dobrovolný (nepovinný) a jeho náplní je návštěva našich radioamatérských kolegů z Pustých Jakartic (u Opavy) s volací značkou OK2KCE. Více o této stanici naleznete na http://www.ok2kce.wz.cz/.
Proč se výlet bude konat právě v neděli? Každý první víkend v měsíci je vyhlášen 24 hodinový radioamatérský závod, který probíhá nonstop od sobotního odpoledne do odpoledne nedělního. Tohoto závodu ve stanici OK2KCE se pravidelně účastní také náš vedoucí kroužku a vedoucí operátor klubu OK2KQM Richard. Závod se jmenuje II. subregionál. Na závodu si členové mohou udělat další spojení (tentokrát v češtině), uvidí nová zařízení včetně anténní techniky a pravou atmosféru závodu v doslova polních podmínkách.
Protože víkendová dopravní spojení jsou omezena a v sobotu večer bychom se nestihli vrátit, je výlet naplánován na neděli dopoledne. Vyjíždíme vlakem v 6:45 z nádraží Ostrava - Svinov. Sraz je o 15 minut dříve před infocentrem na nádraží, abychom dodatečně stihli vybrat peníze a koupit jízdenky. Na vlak na nádraží Opava - Východ navazuje autobus do Pustých Jakartic. Tento spoj si můžete zkontrolovat také na stránkách www.idos.cz. Náklady na dopravu vlakem se budou odvíjet od počtu účastníků (skupinová sleva). U autobusu se nám nepodařilo zjistit, jaké je jízdné pro mládež do 15-ti let, ale základní jízdné je 17Kč jedním směrem. Proto počítáme s cenou nižší. Návrat plánujeme po druhé hodině odpolední. Z Pustých Jakartic vyjíždíme po 13-té hodině autobusem, který má přímou návaznost na vlak v Opava-Východ. Opět je možné si tento spoj zkontrolovat na www.idos.cz.
Kolik výlet bude stát? Vybíráme zálohu 100 Kč - nejde přímo určit, jakou cenu budeme platit za vlak, protože nevíme, kolik nás přesně pojede. Nicméně z této částky budou zbylé peníze zpět vráceny všem účastníkům. Jednoduchou kalkulaci a informace o výletu najdete v tomto dokumentu... Prosíme o potvrzení nebo zamítnutí účasti buďto na email radioklubu ok2kqm.ok6a<zavináč>gmail.com nebo na telefonu 776 636 275 nebo na pondělní hodině radiokroužku. Zálohu můžete odevzdat buďto v pondělním radiokroužku nebo před odjezdem.
Důležité je sledovat stránky radioklub.vsb.cz, záložku radioamatérský kroužek, kde nejpozději v sobotu 4. 5. 2013 uveřejníme, pokud by se výlet nekonal (z důvodu nedostatku účastníků, špatného počasí nebo výskytu neočekávaného problému ze strany stanice OK2KCE). V dokumentu je mj. část prohlášení zákonných zástupců. Toto prohlášení je důležité řádně a čitelně vyplnit. Prohlášení bude sloužit pouze pro účely výletu pro případ, že by se stal úraz nebo se někomu ztratily nějaké cennosti během cestování apod. Po příjezdu budou ihned veškeré údaje skartovány. S sebou si určitě přibalte řádnou svačinku, dostatek pití a pláštěnku (nebo deštník), kdyby se náhodou vyskytla malá přeháňka. Určitě je důležitá také pevná obuv (tenisky ne sandále).

Více info na přiložených kontaktech.
Vedoucí radiokroužku

Materiály a odkazy pro žáky kroužku:


Bezpečnost a chovaní členů radiokroužku

Hláskovací tabulka

Přehled vybraných prefixů

Seznam amatérských zkratek

 

Kronika kroužku:

 • První hodina
Dne 11. 2. 2013 proběhla první hodina radiokroužku. Sešli jsme se v počtu tří zájemců.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Druhá hodina - teoretická příprava
Dne 18. 2. 2013 proběhla druhá hodina radiokroužku a to v mnohem početnější sestavě než první. Podařilo se nám naplnit celou kapacitu radiokroužku pro toto pololetí. Protože větší část členů na první hodině nebyla, v úvodu jim znovu bylo představeno radioamatérství. Každý z nich pak dostal materiály vytvořené vedoucími kroužku, tj. hláskovací tabulka, přehled vybraných prefixů včetně map jednotlivých zemí a seznam amatérských zkratek. Veškeré tyto informace se v radioamatérském provozu denně užívají. To však neznamená, že se je povinně musí naučit. Materiály spíše budou sloužit jako podklad při radioamatérském spojení, aby dokázali určit, se kterou zemí spojení provedli, dokázali vyhláskovat slova v případě šumu a rozuměli obsahu spojení. Za nejdůležitější země budeme považovat země sousedící s ČR. S těmi se podaří spojení nejčastěji.
Druhá část kroužku se orientovala na znalosti v oblasti elektrotechniky, tj. značky, jednotky, převody, základní obvody a příklady. Tady jsme si udělali obrázek, jaké jsou znalostní nesrovnalosti mezi členy kroužku. Proto všichni dostali materiál, který zjednodušeně popisoval úplné základy, vzorečky a obvody. Tato část hodiny měla členům ukázat, že radioamatérství není jen vysílání a povídání si s kolegy, ale občas je potřeba něco opravit nebo vyrobit (radioamatérská zařízení jsou drahá) a k tomu je potřeba alespoň těchto základů.
Na stránkách radiokroužku si můžete stáhnout různé příklady k procvičení, které se vztahují k obsahu druhé hodiny radiokroužku. Jeden z těchto příkladů (samozřejmě beze změn) se může vyskytnout v závěrečném testu. Test absolvují pouze ti, kteří nesplní stanovený limit spojení. Můžou si tedy již teď dobrovolně vybrat - test nebo spojení. Tyto testy budeme postupně doplňovat. Sestavovali jsme je tak, aby si členové formou hry zapamatovali alespoň nejdůležitější informace, které běžně budou používat.
Všichni noví členové dostali přihlášku do radiokroužku, řád radiokroužku a prohlášení pro rodiče, že tento řád četli a jsou s ním seznámeni. Prohlášení a vyplněnou přihlášku nám prosím doneste na další hodině radiokroužku, tj. v pondělí 25. 2. 2013.
73!
Vedoucí radiokroužku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Třetí hodina radiokroužku - sestavení blikačů nanečisto
25. 2. 2013 proběhla již třetí hodina radiokroužku OK2KQM. Kluci si to dnes vyloženě užili, protože po ne moc populární teorii přišla akce - stavění blikačů. Mnoho z členů viděli opravdové diody, trimr, odpor... úplně poprvé. Každý dostal svůj vercajk a materiál, takže bylo o zábavu postaráno. První zádrhel - sundávání bužírky z drátků. Než kluci přišli na ten správný grif, "zařvalo" hodně drátků :-) Potom nastala hodina a půl napětí, jestli se všem podařilo všechno správně zapojit a šlo se to vyzkoušet připojením na zdroj. Někomu blikalo, někomu ne. Ale radost těch, kterým se diody rozsvítili a oni si mohli regulovat blikání, je nepopsatelná. Snad trochu jejich zapálení zobrazují fotky. Tentokrát to bylo nanečisto. Blikače sestrojili na nepájivém poli. Ale příští hodinu přijde práce mnohem složitější - sestavení blikačů pomocí tištěného spoje.
Veškeré fotografie z jednotlivých hodin umisťujeme na stránky kroužku. Ti, kteří ještě nepřinesli přihlášku nebo prohlášení rodičů, že jsou seznámeni s pravidly kroužku, dodejte je na příští hodině kroužku.
73!
Vedoucí radiokroužku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Čtvrtá hodina radiokroužku - první pájení
4. 3. 2013 - čtvrtá hodina radiokroužku prověřila zručnost všech členů. Většina z nich poprvé držela pájky a taky to tak vypadalo. Každou chvilku se z lavice ozvalo "auuu" a už se střídali u umývadla. Ale všichni byli odvážní. Po ošetření se vrhli do práce znovu se stejným zaujetím. Po čase už jim odpájení součástek šlo jako po másle a po hodině z nich málem byli profesionální odpáječi :-) Potom si každý mohl natrénovat vrtání plošného spoje na stojanové vrtačce. Do vyvrtaných plošných spojů pak zapájeli diodu, odpor a spínač. Kdo tento výtvor stihl ještě v hodině, mohl si ho odnést domů. Po napojení na baterii se mohou děti doma předvést rodičům, co vytvořili. Ostatní si své výtvory dodělají v další hodině.
Závěr hodiny jsme ukončili radioamatérským spojením v učebně s ručkou přes převaděč. Ozval se nám Třinec, takže všichni mohli opět v praxi vidět spojení. Příští hodinu se u pořádné radioamatérské vysílačky každý vystřídá a vyzkouší si své první spojení, které se už samozřejmě bude počítat mezi spojení potřebné pro ukončení kroužku..
73!
Vedoucí radiokroužku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Pátá hodina radiokroužku - první spojení
11. 3. 2013 - Pátá hodina radiokroužku vystřídala manuální práci a nesla se v duchu čistě radioamatérském. Po skupinách pěti členů si společně s vedoucím operátorem Richardem OK2RL zkusili členové udělat svá první spojení. Po první Richardově ukázce a vysvětlení se měli vystřídat a každý navázat spojení. Ne že by se všichni o to prali, ale jakmile se první odvážlivec pustil do vysílání, odpadla ze všech tréma a 2 hodiny na vysílání byly najednou málo. Někteří měli méně štěstí a dovolali se jen "za humna" (spojení s Ostravskými radioamatéry), jiným se ale podařilo udělat spojení přes více jak půl republiky a se sousedním Slovenskem.
Z počátku byl na pásmu docela klid, ale po hodině vysílání se rozneslo, že kluci z kroužku dělají svá první spojení a málem se strhl boj operátorů na pásmu, kdo s nimi spojení udělá. Na konci radiokroužku pár odvážlivců prohlásilo, že by příště zkusili i nějaké spojení mnohem dál a v angličtině. Snad budou v pondělí dobré podmínky a kluci si takové spojení budou moci vyzkoušet. Důležité na takové spojení je UMĚT českou a anglickou hláskovací tabulku!!, kterou každý člen dostal. Kdo ji nemá, je k dispozici kdekoliv na internetu.
Pod tímto odkazem si můžete stáhnout video z prvního vysílání. Video je zaheslováno. Heslo se dozvíte v pondělí 18.3.213 v kroužku nebo napište email na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript a obratem vám heslo pošleme.
73!
Vedoucí radiokroužku
 • Šestá hodina radiokroužku - radioamatérský závod
18. 3. 2013 - Tento den „malí radioamatéři“ dostavěli svoje elektronické stavebnice. Blikač každému konečně fungoval. Kromě dostavování blikače se střídali v radioklubu u vysílačky, kde se i zúčastnili závodu OK1WC Memorial Activity. Vyzkoušeli si tak svou bystrost a schopnost co nejrychlejší reakce na další nové stanice. Díky závodu všichni nahnali další spojení, takže se kousek po kousku přibližují ke zdárnému cíli 50 spojení.

Proběhl i první pokus spojení v anglickém jazyce. Jakub N. překonal prvotní nervozitu a troufnul si na dva Angličany a jednoho Řeka. Jeho cílem je udělat spojení s Ruskem – držíme palce J Zatím udělal nejdelší spojení v radiokroužku.

Příští týden na chvilku vysílání odložíme a pustíme se do sestavování štěnic a malého opakování. Pro vylepšení nálady a uvolnění po celodenním sezení ve škole si zkusíme natočit vlastní video harlem shake s názvem HAM RADIO HARLEM SHAKE. Na emailu radioklubu přijímáme jakékoliv nápady. Důležité je pouze držet se tématu – radioamatérství J Inspiraci můžete hledat např. zde.

V pondělí jsme mj. natáčeli další video z vysílání – závodu. Toto video si můžete znovu stáhnout tady (heslo je stejné jako u videa z minulého týdne). Všichni dostali toto heslo na konci kroužku. Kdo jej ztratil, napište si o něj na klubový email a obratem vám jej pošleme.

73!
Vedoucí radiokroužku
 • Sedmá hodina radiokroužku - HAM RADIO HARLEM SHAKE
25. 3. 2013 - Dnes jsme točili v kroužku HAM RADIO HARLEM SHAKE. Harlem shake je fenomén posledních týdnů, který se skládá ze dvou částí. V první části je jen jeden aktivec (v našem případě Richard, který vysílá morse jako ďas) a ostatní si ho buď nevšímají nebo se tváří hrozně znuděně. Za klapkou se všichni rozjedou a blbnou, co to jde. Jen ten původní aktivec pokračuje v tom, co dělal. Na youtube je mnoho takových videí. Jen naše je specifické - je v čistě radioamatérském duchu. HAM RADIO HARLEM SHAKE jsme dokázali natočit za 30 minut.
Zbytek kroužku jsme se věnovali opakování teorie (hláskovací tabulce) a výpočtu jednoduchý příkladů. Po takovém akčním začátku se není čemu divit, že se kluci už nebyli schopni plně soustředit. Ale důležité je se přece i bavit - sedět a poslouchat kvanta teorie mohou ve škole :-)
Naše video si můžete stáhnout zde. Heslo je platné jako u ostatních videí. Toto video je omezeno na 20 stáhnutí. Prosíme všechny, aby vyšli vstříc těm, kteří si nepřejí uveřejňovat toto video na sociálních sítích, youtubu apod. a video tam nenahrávali. Pokud se s videem chtějí pochlubit na sociální síti, můžou, ale je to jen na jejich zodpovědnost a o dohodě s ostatními, kteří jsou na videu.
73!
Vedoucí radiokroužku
 • Osmá hodina radiokroužku - štěnice
8. 4. 2013 - Po velikonočním pondělku jsme se v kroužku sešli v plném počtu a v dobré náladě. Všichni totiž věděli, že na řadu přišli štěnice. Šlo poznat, že všichni už pochytili základy elektroniky a dokážou rozeznat jednotlivé součástky a zapojit je do plošného spoje. Ve srovnání s prvním výrobkem (blikačem), to byl opravdu znatelný pokrok. Pro radu si šli jen výjimečně. Teď už jen zapájet, vyzkoušet a je hotovo :-)
Štěnice je ale poslední stavebnicí - to nikdo z členů neslyšel rád, protože je to očividně začalo bavit. Dohodli jsme se tedy, že v příští hodině navrhneme další stavebnice a jejich ceny, které už ale nebudou placeny klubem. Tento návrh každý dostane písemně pro rodiče. Pokud s ním rodiče budou souhlasit, přinesou nám podepsaný návrh i s penízky a my další stavebnice obstaráme. Budeme se snažit najít tu nejlevnější variantu. Do té doby se budeme věnovat hlavně vysílání, ať si každý může nasbírat další spojení, která jsou důležitá pro ukončení kroužku. Nezapomeňte tedy opakovat hlavně HLÁSKOVACÍ TABULKU. Budeme ji potřebovat :-)
73!
Vedoucí radiokroužku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Devátá hodina radiokroužku - dokončení a zkouška štěnic
15 .4. 2013 - Konečně nastal pro všechny dlouho očekávaný okamžik - dostavění štěnic a jejich zkoušení. Během hodinky měli všichni hotovo a zbývající hodina byla ve znamení radiového šumu, cvakání a štelování štěnic. Nejrychleji vše zvládli Jirka s Tomášem, kteří byli nejen na sebe, ale také na výrobek opravdu pyšní (ani ke svým výrobkům nikoho dalšího nechtěli pustit). Celou dobu poletovali po učebně a na chodbě se sluchátkem a mobilem v ruce a zkoušeli, co všechno štěnice dokáže. Jenže oba už jsou v této oblasti ostřílení :-) To ostatní utvořili hloučky a snažili se všemu přijít na kloub. Nakonec práce všech dopadla úspěšně.
Na začátku hodiny dostali všichni oznámení pro rodiče o výběru příspěvků nad rámec dotovaných aktivit - jedná se o příspěvky na další stavebnice, které všechny členy začali opravdu bavit. Pokud všechny peníze na nákup stavebnic nebudou spotřebovány, vrátíme je členům zpět. Prosíme tedy, pokud s poskytnutím příspěvku souhlasíte, podepište toto oznámení. Oznámení členové odevzdají dne 22. 4. společně s příspěvkem v kroužku.
Mimo to plánujeme výjezd na radioamatérský závod k našim radioamatérským kolegům do Opavy. Tento výjezd by se konal první víkend v květnu buďto v sobotu odpoledne s večerním návratem nebo v neděli dopoledne s odpoledním návratem (ještě musíme s hostiteli domluvit konkrétní termín, protože závod trvá 24 hodin ze sobotu na neděli). Na tomto závodě si mohou členové vyzkoušet vysílání v polních podmínkách a vidět, jak takové radioamatérské vybavení a atmosféra při závodech vypadá jinde. Ohledně tohoto výjezdu budete dopředu informováni jak na stránkách, tak tiskopisem, který všichni členové dostanou do rukou. Pro případ jeho ztráty bude tiskopis vyvěšen také na stránkách kroužku. Výjezd je dobrovolný, proto účast členů není povinná.
73!
Vedoucí radiokroužku
 • Desátá hodina radiokroužku - spojení se světem
22. 4. 2013 - Dnes jsme opět trénovali vysílání. Jelikož byly dobré podmínky, spojení se světem šlo jako po másle. Jen odvaha malých radioamatérů vázla, když slyšeli, že musí vysílat v angličtině. U vysílání se střídali po dvojicích. Někteří jen poslouchali, jiní se předvedli jako velcí bojovníci a zkusili to. Za radioamatéry už tak můžeme prohlásit Barču a Jakuba N., kteří takových spojení svedli hned několik:-) Ostatní si aktivně procvičovali nejen českou, ale hlavně anglickou hláskovací tabulku.

 

Všichni členové dostali tiskopis, který si ZDE můžete stáhnout - JEDNODENNÍ RADIOAMATÉRSKÝ VÝLET. Tento výlet je nepovinný a nahradí jednu hodinu kroužku. Veškeré důležité informace jsou v tiskopisu uvedeny. Výlet se bude konat 5. 5. 2013 a v pondělí 6. 5. 2013 kroužek tedy odpadá. Více informací o kroužku najdete v tiskopisu nebo v aktualitách.
73!
Vedoucí radiokroužku
 • Jedenáctá hodina radiokroužku - výlet do Pustých Jakartic
5. 5. 2013 - V neděli jsme místo následujícího pondělka využili zázemí radioamatérů OK2I v Pustých Jakarticích (JN89XX). Členové tak poprvé mohli vidět vybavení a atmosféru během závodu. K vysílání se postupně dostali všichni zúčastnění. Vysílalo se jak na 2m, tak 70 cm. Je nutno podotknout, že nejvíce opět válela Barča. Jako jediná dokáže rychle reagovat a dokonale zná hláskovací tabulku jak v češtině, tak v angličtině. To však neznamená, že ostatní nejsou dobří. Už teď jde jednoznačně říct, že se v letošním prvním radiokroužku vyklubalo několik nových nadějných radioamatérů. Snad jim to nadšení zůstane i po ukončení kroužku a dále se budou vylepšovat. Ke zlepšování mohou i nadále využívat zázemí našeho radioklubu OK2KQM :-)
Fotky a videa ze slunečného nedělního výletu si můžete stáhnout zde. U videa použijte heslo stejné jako u videí předchozích. Všem zúčastněným byla při návratu z výletu vrácena část zálohy, tj. každému 22,- Kč. Doufáme, že se všem výlet líbil a odnesli si z něj i pár zážitků a nových poznatků :-)
Zaheslované video naleznete ZDE.
73!
Vedoucí radiokroužku

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Poslední hodina radiokroužku  :-(
27.5.2013 nás čeká poslední hodina. V rámci této hodiny kroužek řádně zakončíme. Už na začátku celého radiokroužku byli všichni obeznámeni o podmínkách zakončení (buď určitý počet spojení, nebo testík). Veškeré materiály jsme během prvních hodin kroužku umístili na naše stránky, kde si vše můžete dopředu procvičit.
Ti, kteří nesplnili podmínku radioamatérských spojení, si v pondělí vylosují jeden z testíků, které jsou na stránkách kroužku. Pokud jej úspěšně zvládnou, získají osvědčení, že kroužek absolvovali a řádně ukončili. Koho se tedy testíky týkají a koho naopak ne?
 • Barča, Dan, Jakub N. a Jirka H. splnili podmínku radioamatérských spojení. Kroužek řádně ukončili a v pondělí si tedy přijdou pro  osvědčení.
 • Tomáš a Jakub Kub. jsou těsně pod hranicí podmínky radioamatérských spojení. Proto mají možnost si vybrat - buď si napíší testík jako ostatní, nebo udělají každý samostatně a bez pomoci vedoucích jedno spojení (sami si naladí vysílačku a provedou spojení). K tomu mohou využít všech materiálů, které během kroužku získali.
 • Ostatní zatím podmínky splněny nemají, proto si v pondělí vylosují jeden z testíků, které jsou dostupné na webu.
Pro některé členy kroužku máme připraveny také diplomy a věcné dary :-)

 

Zdárné ukončení
V pondělí 27. 5. 2013 jsme úspěšně ukončili radioamatérský kroužek. Všichni získali osvědčení o jeho absolvování a tři - konkrétně Barča S., Jakub N. a Tomáš L.- získali zasloužené diplomy a věcné dary. Tímto se ale s radioamatérstvím nemusí nadobro rozloučit. V příštím pololetí bude otevřen již druhý radioamatérský kroužek. Kdo se chce radioamatérství věnovat naplno (i během prázdnin), může si vyzvednout a vyplnit členskou přihlášku do radioamatérského klubu OK2KQM,OK6A, zaplatit roční členský příspěvek ve výši 50 Kč a po domluvě s vedoucím operátorem Richardem (na emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ) si přijít do klubu zavysílat.
Z členství v klubu plynou i další výhody. Nejenže se setkáte s novými lidmi, procvičíte si různé jazyky, ale v případě velkého zájmu o radioamatérství a získáním dostatku znalostí jak ze strany radioamatérské, tak elektrotechnické, si můžete v klubu zapůjčit domů i radioamatérské vybavení, popř. se zúčastnit závodů jak na domácí půdě, tak v terénu. O všem budete podrobněji informováni pokud se stanete členem klubu OK2KQM, OK6A.
Přejeme Vám všem hodně úspěchů a těšíme se na další setkání s těmi, kteří se k nám připojí, ať už v dalším kroužku či se stanou členy klubu.
73!
Vedoucí radiokroužku

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizováno (Pondělí, 23 Únor 2015 12:39)